Všetci sa zhodneme na tom, že otázka platu na pracovnom pohovore je jedna z najdôležitejších, no zároveň najcitlivejších tém, ako pre Vás, tak pre samotného zamestnávateľa. Veď kto by v dnešnej dobe nechcel mat ideálnu výplatu? Uvádzame niekoľko postrehov, ako reagovať, keď príde na tému plat, čo je dobré mať pripravené a čomu sa radšej vyhnúť.
1. V záujme každého seriózneho zamestnávateľa je poznať platové očakávania kandidáta a snažiť sa im čo najviac v rámci možností priblížiť. Keby ich nepoznal, nedokáže v prípade Vášho úspechu spraviť adekvátnu pracovnú ponuku a dostať Vás na palubu. Odporúčame vyhnúť sa iniciatívnemu otvoreniu tejto otázky a radšej to ponechať na zamestnávateľa, ktorý zvolí vhodnú situáciu.
2. V prípade, že dostanete priestor, zamerajte sa skôr na otázky týkajúce sa pracovnej náplne, firemného prostredia, dôvodu obsadzovania pozície, Vašich budúcich kolegov alebo tímu, očakávaniach od zamestnanca a benefitoch. Odpovede Vám neskôr určite pomôžu pri pochopení odmeňovania, ponúkaného platu a jeho štruktúry zo strany zamestnávateľa.
3. Pripravte si Vaše platové očakávania, ako aj informáciu o najbližšom možnom nástupe do zamestnania. Venujte čas a urobte si prehlaď, ako sa pohybujú mzdy vo Vašom odvetví, koľko ponúka podobná konkurencia, aký je priemerný plat na pozícii na ktorú sa hlásite. Všetko sú to bežne dostupné údaje na internete.
4. Majte reálne platové očakávania, ktoré zodpovedajú dĺžke Vašej relevantnej praxe alebo vzdelaniu. Ak príliš prestrelíte, aj keď len skúšate, riskujete. Šanca, že sa zamestnávateľ rozhodne Vám dať ponuku sa výrazne znižuje.
5. Je vhodné, no nie nevyhnutné, uviesť Vaše aktuálne platové podmienky. Pokiaľ to viete podložiť výplatnými páskami, treba to spomenúť no nie nevyhnutne pristúpiť na dokazovanie, k tomu by prísť nemalo.
6. V prípade kariérneho posunu je logický aj platový nárast. V niektorých prípadoch sa bavíme dokonca až o 30% náraste oproti poslednému platu. Treba si však uvedomiť, že Vaše reálne očakávania by sa mali pohybovať na úrovni 10-15% nárastu.
7. Nebojte sa uviesť Vašu spodnú hranicu, no rozhodne sa nepodhodnocujte. Väčšina serióznych zamestnávateľov má definované platové rozmedzia ku pozíciám a nedovolili by si Vám dát nižší plat, ako je štandardom vo firme. Riskovali by tak svoju reputáciu na trhu.
8. Nechajte si dostatok času na rozhodnutie. Nemusíte sa vyjadriť hneď, nakoľko si treba dobre zvážiť aj ostatné finančné a nefinančné benefity, ktoré firma ponúka. Spíšte si to na papier, dajte do kalkulačky, poproste kamaráta o pomoc a prehodnocujte. Často sa totiž stane, že aj keď plat nie je úplne podľa Vašich predstáv, v konečnom dôsledku môžete na bonusoch zarobiť oveľa viac, ako ste pôvodne žiadali.
9. Nikdy nevyzvedajte, aký maximálny plat vie firma ponúknuť, venujte sa radšej kvalite seba prezentovania.
10. Na záver je dobré spomenúť, že by ste sa so zamestnávateľom mali baviť v jeho terminológii a teda, hrubej mzde, aby nedošlo k nedorozumeniam.
Ak sa chystáte na pracovný pohovor, týmto chybám sa radšej vyhnite.
Naopak, ak chcete na pohovore zaujať, skúste to vďaka týmto RADÁM.