„13.decembra sme v Talent Solutions ukončili tretím podujatím v Žiline tému DEIB v rámci cyklu HR Learning Circle v spolupráci s AmCham Slovakia, ktoré moderovala Júlia Jurčíková. Moje spolu-spíkerky boli Hana Kamenista (Havelkova) a Kinga Novotná. Som veľmi rada, že máme možnosť upozorniť na súčasný stav na Slovensku, inšpirovať sa navzájom a zdieľať naše skúsenosti s HR komunitou. Verím, že aj takýmito aktivitami vieme prispieť k zmene, ktorá je na Slovensku v tejto oblasti potrebná, “ tvrdí Ivana Heretik Vačoková, General Manager spoločnosti Talent Solutions.
Na základe mojich skúseností sú na Slovensku stále veľké rozdiely v prístupoch jednotlivých spoločností k tejto téme, nakoľko sme krajina:
Veľké rozdiely sú viditeľné medzi jednotlivými odvetviami, regiónmi a spoločnosťami. V dnešnej dobe sa málo hovorí o témach, ktoré sa skloňovali v minulosti, sú však prítomné na trhu práce a je potrebné sa k nim vrátiť a hľadať riešenia na ich zamedzenie a nápravu a to najmä:
1. Medziregionálne rozdiely v mzdách ( 18-30%)
IT sektor je príkladom, že sa to dá, tento problém je najvypuklejší pri modrých golieroch.
2. Diskriminácia na základe farby pleti / národnosti
Stále sa stretávame so zamietaním kandidátov / nepozvaním do výberového procesu.
3. Diskriminácia na základe výzoru / vyznania / orientácie
Nerozhodovanie manažérov na základe kompetencií uchádzačov.
4. Diskriminácia na základe veku / pohlavia
Posun za posledných 15 rokov len o 5 rokov (skupina 45rokov +), ženy s deťmi prípadne vo veku „vhodnom na vydaj“, očakávania manažérov na 10 ročnú prax ale vek max 25 rokov
5. Mzdové rozdiely medzi novými a aktuálnymi zamestnancami na rovnakej pozícii / muži verzus muži
Ten kto mení často prácu má lepší plat, ako ten kto je lojálny. Rozdiel medzi platmi žien a mužov je až 18,8%.
Je dôležité, aby každý začal sám od seba. Aj keď sa jedná o beh na dlhé trate, malými krokmi, správnou komunikáciou a konzistentným prístupom / činmi môžeme zmeniť tento stav. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby sme mali rovnaké podmienky / prístup a boli inkluzívny naprieč celým pracovným trhom. Tak vytvoríme dobré pracovné prostredie na Slovensku a podarí sa nám skvalitniť podmienky pre našich zamestnancov / uchádzačov / obyvateľov.